Socialni transferji so oblike finančne ali materialne pomoči, ki jih država ali druge institucije zagotavljajo posameznikom ali gospodinjstvom, da bi izboljšali njihovo socialno in ekonomsko stanje. S socialnimi transferji se lahko zmanjšuje revščina, neenakost in socialna izključenost, pomagajo pa tudi pri zagotavljanju osnovne socialne varnosti.

Katere primere socialnih transferjev poznamo?

Gre za mehanizme, ki pomagajo ljudem v težkih socialnih ali finančnih situacijah. Najpogostejši so socialni transferji v obliki denarne pomoči, npr. socialna pomoč za gospodinjstva z nizkimi dohodki, otroški dodatki za kritje stroške vzgoje in izobraževanja, nadomestilo za brezposelnost za posameznike, ki so izgubili zaposlitev.

Subvencije so pogosta oblika socialnih transferjev, ki jih država nudi veliki večini šolarjev – naj bo to subvencionirana vozovnica ali subvencionirana šolska prehrana. Poznamo tudi subvencionirana stanovanja, pri katerih posamezniki dobijo pomoč pri kritju stroškov najemnine ter subvencije za energijo, ki je pogosto namenjena starejšim osebam.

Poznamo tudi socialne transferje v obliki enkratne denarne pomoči. Ta se pojavi ob izrednih razmerah, ki jih predstavljajo naravne nesreče kot so poplave, požari ali potresi. Denarna pomoč ob bolj veselem trenutku je podpora ob rojstvu otroka, ki pomaga mladim družinam pri kritju začetnih stroškov.

 

Zakaj so socialni transferji ključni za socialno pravičnost?

Velik nabor socialnih transferjev, ki je v Republiki Sloveniji na voljo ranljivim skupinam pomaga zmanjševati ekonomsko neenakost. Preko denarne pomoči država zagotavlja osnovno socialno varnost za vse, zlasti za najbolj ranljive skupine naše družbe. Pomembni so, ker omogočajo, da imamo vsi enak dostop do osnovnih dobrin – zdravstvo, izobraževanje in streha nad glavo. Prav tako prispevajo k zmanjševanju revščine. S tem zagotavljajo, da ima vsak posameznik, ne glede na svoj socialni status, možnost za dostojno življenje, kar je bistveno za pravično in uravnoteženo družbo.

Družba, ki se poslužuje socialnih transferjev je bolj solidarna. Ko družba poskrbi za svoje najbolj ranljive člane, se med posamezniki krepi občutek skupnosti in odgovornosti za dobrobit vseh.