Zobje so zelo pomemben del človeškega telesa. Ne le, da so zelo uporabni, vendar glede njih lahko opazimo veliko o človeku, še posebej pa o njegovi osebni higieni. Zato je potrebno, da za njih skrbimo in redno obiskujemo zobozdravnika, kateri nam želi samo pomagati in se ga ni potrebno bati. Včasih pa se pojavijo bolezni in vnetja, ki lahko naš nasmeh uničijo in ob enem tudi samozavest. Vnetje, oziroma granulom je ena od zelo nadležnih pojavov, zato tudi preti nevarnost, da se granulom razvije v kaj večjega.
Granulom je neke vrste, oziroma je, vnetje tkiva v korenu zoba s premerimo okoli 5 do 8 milimetrov. Opazi se ga šele takrat, ko se na dlesni pojavi gnojenje mehkega tkiva. Tako vnetje nastane zaradi nezdravljenega kariesa in seveda ostalih razlogov, kot so poškodbe mehkih tkiv in čeljusti, nenatančnost zobozdravnika, zobozdravstvene bolezni, določena zdravila, ki ovirajo imunski sistem, prehlad, psiha, psihološki napor, pretiravanje z športom in prehitra sprememba vremenskih razmer. Prav veliko simptomov se za granulom ne pojavi, opazimo ga lahko le, ko občutimo neko nelagodje. Po navadi je zob drugačen na dotik in ugriz je bolj občutljiv, kasneje pa se pokažejo še ostali simptomi, vendar takrat je vnetje že zelo opazne velikosti.
Da bi granulom preprečili moramo seveda nujno skrbeti za dobro ustno higieno in opazovati spremembe v ustni votlini. Ko s opazi sprememba je treba takoj obiskati zobozdravnika, kateri bo v zob dal zdravilo skozi koreninski kanal in bo tam ostalo nekaj časa. Odstrani se ga lahko tudi kirurško, vendar za puljenje se zobozdravniki odločijo le redko kdaj, saj le, če je primer zelo nujen in ni nobene druge poti. Najlažje ga ozdravijo v začetni fazi, vendar veliko bolnikov se prepozno zaveda simptomov in menijo, da je to le kratkotrajno in bo izginilo. Če niste prepričani kaj je, pokličite vedno zobozdravnika, da on nadaljuje raziskavo.